BLOG

Punktowy osuszacz ziarna - charakterystyka

Składowanie oraz przechowywania ziaren różnych zbóż to dla wielu rolników sprawa całkowicie normalna. W końcu zboże nie zawsze można sprzedać od razu, a i nie każdy chce zboże sprzedawać. Jak by jednak nie było, przechowywanie zboża nie jest takie proste, jak może się na pierwszy rzut oka wydawać. Narażone jest ono bowiem na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Szczególnie, kiedy okres zbiorów jest deszczowy, co niestety w naszym klimacie zdarza się dość często. Jedną z prostszych i skuteczniejszych metod suszenia przechowywanego zboża jest użycie punktowego osuszacza ziarna. Czym się on charakteryzuje?

Dlaczego zboże trzeba osuszać?

Problem mokrego zboża może być naprawdę mocno odczuwalny. Szczególnie dla rolników, którzy zboże chcą sprzedać. Okazuje się bowiem, że najwyższa dopuszczalna wilgotność ziaren to 14%. Często stanowi to spore wyzwanie dla rolników, ponieważ wilgotność ich zbiorów wynosi czasem nawet 18%, co często eliminuje możliwość jego natychmiastowego sprzedania. Ale to nie jedyna przyczyna, dla której zboże trzeba osuszać. Wilgotne zboże jest zdecydowanie bardziej podatne na pleśnienie, pojawienie się grzybów czy procesy gnilne. Wystąpienie takich zjawisk i brak przeciwdziałania im w konsekwencji doprowadzić może do popsucia się całego składowanego zboża. Taka sytuacja byłaby po prostu katastrofalna. Jak zatem można przeciwdziałać zawilgoceniu zboża?

Suszenie zboża - jakie są opcje?

Sprzedaż mokrego zboża, chociaż jest czasem możliwa, jest po prostu nieopłacalna. Dlatego warto wilgotne zboże wysuszyć. Tutaj jest kilka opcji. Jedna z nich polega na wynajęciu profesjonalnej suszarni, jednak generuje to dodatkowe koszty, a do tego często, aby w ogóle z takiej opcji skorzystać, trzeba spełnić pewne wymogi takich miejsc - związane przeważnie z minimalną ilością zboża do suszenia. Druga możliwość to zbudowanie i korzystanie z własnej suszarni. Jednak nie każdy ma takie miejsce w swoim posiadaniu, a budowa nowej suszarni także może nie zwrócić się za szybko. Trzeba bowiem najpierw zainwestować sporo pieniędzy i pracy. Jest jeszcze trzecia opcja, szczególnie polecana dla mniejszych gospodarstw, czyli zastosowanie punktowego osuszacza ziarna. Czym jest takie urządzenie?

Punktowy osuszacz ziarna – czym jest?

Punktowy osuszacz ziarna to bardzo poręczne i stosunkowo niewielkie urządzenie, które składa się z mocnego silnika oraz dmuchawy. Osuszacz taki – jak sama nazwa wskazuje – punktowo wkłada się, a właściwie wkręca, w przechowywane zboże. Technicznie jego działanie polega na zasysaniu powietrza, a następnie wydmuchiwaniu go z dużą mocą, powodując tym samym osuszanie składowanego zboża od środka. Urządzenie to sprawdza się także, gdy zachodzi potrzeba albo konieczność szybkiego dosuszenia innych ziaren, na przykład traw, kwiatów czy roślin ozdobnych. Co bardzo ważne, koszt tego sposobu suszenia, w stosunku do wydatków związanych z korzystaniem z usług profesjonalnych suszarni, jest relatywnie niewielki.

Punktowy osuszacz ziarna – charakterystyka

Czym charakteryzuje się punktowy osuszacz ziarna? Przede wszystkim cechą charakterystyczną jest duża wydajność takiego urządzenia. Przepływ powietrza wynosi tutaj ponad 1200 m3/h, a jego prędkość w kanale głównym to ponad 24 m3/s. Dzięki takim parametrom, wilgotność ziarna może zostać obniżona z około 18% aż do 11%. To naprawdę sporo jak na tak małe urządzenie. Do tego, wszystko to nie pochłania dużo energii. Punktowy osuszacz ziarna charakteryzuje się zapotrzebowaniem na moc rzędu 1,5 kW, przy czym można go podłączyć zarówno pod 230V, jak i 400V. Urządzenie to jest też lekkie i szybko można zmienić miejsce jego działania, co niewątpliwie jest bardzo praktyczną cechą.

Pamiętajmy jednak, że decydując się na zakup takiego urządzenia warto wybrać sprawdzonego i profesjonalnego producenta, którego sprzęt charakteryzuje się dobrymi parametrami, ale także słynie z bezawaryjności. 

Wróć do bloga