BLOG

Jak serwisować automatyczny usuwacz obornika?

Opłacalność hodowli bydła jest ściśle związana z wysokością ponoszonych kosztów. Wśród czynności, które okazują się najdroższe z uwagi na swą pracochłonność, szczególnie istotne są operacje pozwalające na utrzymanie dobrostanu zwierząt, takie jak żywienie oraz zapewnienie czystości w oborze. Pozbywanie się większych ilości obornika będzie bardzo istotne, ponieważ zależy od niego poziom higieny, a tym samym zdrowotność stada i jego mleczność. Rozwiązaniem, które w znacznym stopniu zredukuje wydatki na robociznę, jest zainstalowanie automatycznego usuwacza obornika. Przekonajmy się, czym jest takie urządzenie i w jaki sposób wykonuje swoje zadanie, a także sprawdźmy, co jest konieczne przy jego serwisowaniu.

Czym jest automatyczny usuwacz odbiornika i jak działa?

Automatyczny zgarniacz obornika to urządzenie, które umożliwia samoczynne sprzątanie odchodów zalegających w korytarzach gnojno-spacerowych obór wolnostanowiskowych. Składa się z listwy zgarniającej, która przemieszcza się ruchem posuwisto-zwrotnym dzięki cięgnu umieszczonemu w wyfrezowanym w posadzce kanale. Potrzebną moc zapewnia silnik elektryczny zamontowany w oddzielnej stacji napędowej, która jest wyposażona w moduł sterowania. Daje on możliwość swobodnego doboru ustawień – np. częstotliwości pracy i liczby cykli roboczych. Zasada działania urządzenia jest prosta – obornik jest spychany do kanału zbiorczego umieszczonego na końcu drogi, po jakiej przemieszcza się listwa zgarniająca. W automatycznym zgarniaczu obornika zainstalowane są systemy wyłączające napęd w razie napotkania silnego oporu, np. w przypadku upadku zwierzęcia. 

Jak dbać o automatyczny usuwacz obornika?

Automatyczny usuwacz obornika to urządzenia dobrze dostosowane do warunków, w jakich będzie eksploatowane. Poszczególne elementy napędu są dobrze chronione przed wilgocią i zanieczyszczeniami, użytkownik powinien jednak pamiętać o ich okresowym czyszczeniu oraz smarowaniu elementów ruchomych. Niezbędne będzie też regularne kontrolowanie stanu listwy zagarniającej i właściwego funkcjonowania jej klap bocznych.

Wróć do bloga