agrounima

Kontakt

P.W. AGROUNIMA
rok założenia 1992

Biuro i Zakład Mechaniczny:
ul. Transportowa 21
63-700 Krotoszyn
tel.: +48 62 725 77 88
kom.:   +48 504 237 864
kom.:
   +48 602 102 942
mail: agrounima@agrounima.pl
mail: biuro@agrounima.pl
strona: www.agrounima.pl


Contact in English / Kontaktdaten auf Deutsch 
+48 502 524 150


AGROSKŁAD Rozdrażew
- pawilon handlowy:
ul. Koźmińska 15 a
63- 708 Rozdrażew
tel: +48 62 722 16 00
mail  agrosklad@agrounima.pl

Tłumacz Google

Rozszerzenia stworzone przez Google

usuwacz agrounima

usuwacz agrounima

usuwacz agrounima

wersja skrętna - kąt 90st

Automatyczny usuwacz obornika

NOWOŚĆ !!!

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku rolnego oraz obecnym trendom w zakresie hodowli zwierząt, zdecydowano się na stworzenie urządzenia pomagającego rolnikom w jednym z procesów związanych z utrzymaniem dobrostanu hodowanej zwierzyny tj. usuwaniu gnojowicy i obornika z budynków inwentarskich. Tym rządzeniem jest automatyczny usuwacz obornika.

Dlaczego automatyczny zgarniacz obornika?

Rolnicy coraz chętniej sięgają po różnego rodzaju maszyny usprawniające ich pracę. Zaliczają się do nich również zgarniacze. Usuwanie gnojowicy i obornika należy do najważniejszych czynności bezpośrednio wpływających na warunki bytowe zwierząt, mikroklimat budynku inwentarskiego oraz wartość nawozową obornika. Według badań (Romaniuk, Wardal 2013), dla małych i średnich obór zabieg usuwania obornika zajmuje pod względem energochłonności trzecie miejsce (średnio 12,80%) po zabiegu żywienia (64,75%), dojenia (20,4%) i pozostałych czynnościach (2,05%). Pod względem nakładów czasowych na robociznę sytuacja wygląda następująco: żywienie – 33,9%, dój i schładzanie mleka – 42,8%, usuwanie odchodów – 18,5%, pozostałe zabiegi – 4,8%. Dla dużych obór podział nakładów robocizny (z powodu innej koncentracji stad krów i poziomem mechanizacji ocenianych zabiegów) jest nieco inny: żywienie – 24%, dój i schładzanie mleka– 55%, usuwanie odchodów – 9% i pozostałe zabiegi – 12%. Zautomatyzowane zgarniacze obornika pozwalają znacznie skrócić czas wykonywania tej czynności oraz zmniejszyć nakład pracy.

O urządzeniu

Automatyczny zgarniacz/usuwacz obornika pozwala na zautomatyzowaną i skuteczną obsługę obór wolnostanowiskowych. Jednocześnie zostaje zachowana wygoda użytkowania budynku oraz są spełnione standardy i wymagania Unii Europejskiej w tym zakresie.

Jest urządzeniem transportowym umożliwiającym usuwanie gnojowicy lub obornika ze strefy przebywania zwierząt poza obręb pomieszczenia inwentarskiego tj. do miejsca składowania – w strefę przekazania do dalszej obróbki lub transportu.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z REALIZACJI W BUDYNKACH INWENTARSKICH (na dole strony)

Specyfikacja

Automatyczny usuwacz obornika dostępny w naszej ofercie jest przystosowany do pracy w oborach wolnostanowiskowych. Stanowi on skuteczną i ekonomicznie uzasadnioną alternatywę dla modeli łańcuchowych, hydraulicznych lub dla używania do tego celu ciągnika czy innej maszyny. Tego typu zgarniacze obornika sprawiają, że usuwanie materiału przestaje być tak energo- i czasochłonne.

Automatyczne zgarniacze obornika można montować we wszystkich oborach wolnostanowiskowych niezależnie od rodzaju ścielenia. Każdy wyprodukowany przez PW Agrounima usuwacz obornika jest indywidualnie przygotowany według specyfikacji Klienta oraz dostosowany do warunków w danym budynku inwentarskim.

ZAPEWNIAMY  DORADZTWO, MONTAŻ ORAZ SERWIS GWARANCYJNY I POGWARANCYJNY

UWAGA: Gwarancja 2 lata

Zasada działania

Urządzenie składa się z następujących podzespołów: 

  • Listwa zgarniająca (nr 1) – służąca do zbierania nawozu z powierzchni korytarza gnojno-spacerowego
  • Listwa napędowa (nr 2) – sztywne cięgno napędowe przekazujące ruch roboczy na  listwę zgarniającą
  • Stacja napędowa (nr 4) –  zawiera mechanizm napędowy (nr 3) i stanowi ramę urządzenia, która jest trwałym powiązaniem między napędem a budynkiem inwentarskim
  • Sterowanie (nr 5) – pozwala na inicjację, kontrolę i regulację działania urządzenia w sposób bezpieczny i zamierzony.

Schemat urządzenia
Napęd generuje ruch posuwisto-zwrotny, który przekazywany jest do cięgna wykonawczego. Cięgno, poruszając się zadanym ruchem posuwisto – zwrotnym przesuwa listwę zgarniającą po powierzchni posadzki. Listwa zgarniająca zapewnia bezubytkowe przesuwanie odchodów po powierzchni posadzki. Na końcu cięgna napędowego zamontowany jest element przełączający, który powoduje zmianę kierunku ruchy listwy zgarniającej. Listwa powraca do punktu startowego po skończonym zabiegu zgarniania. Podczas ruchu powrotnego listwa zgarniająca nie zabiera ze sobą obornika w przeciwnym od założonego kierunku – spowodowane jest to odpowiednim kształtem geometrycznym oraz uchylnymi klapami zgarniającymi bocznymi i centralnymi.

Działanie urządzenia pokazano na filmie:
https://www.youtube.com/watch?v=rqcemcgnCTs

Wersje urządzenia

Urządzenie umieszczone jest w budynku inwentarskim, wzdłuż ciągu technologicznego. Stacja napędowa przymocowana jest trwale do podłoża – betonowej posadzki przy pomocy kotw stalowych. Przeważnie ta część urządzenia umieszczana jest poza obrębem budynku inwentarskiego. Urządzenie może pracować w dwóch
konfiguracjach:

  1. Ruch roboczy – ruch wypychający obornik od strony stacji napędowej „na zewnątrz”, do miejsca docelowego - np. kanału zbiorczego
    I schemat działania
  2. Ruch roboczy – ruch ciągnący obornik w kierunku stacji napędowej „do wewnątrz”, do miejsca docelowego polożonego w pobliżu napędu
    II schemat działania
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z REALIZACJI W BUDYNKACH INWENTARSKICH (na dole strony)

Napęd

Napęd generuje roboczy ruch posuwisto-zwrotny w sposób mechaniczny przy pomocy odpowiedniej przekładni. Ruch roboczy przekazywany jest poprzez cięgno wykonawcze na szuflę zgarniającą. Konstrukcja napędu pozwala na skuteczne, bezpieczne dla zwierzyny i obsługi usuwanie obornika z budynku inwentarskiego. Mechanizm jest zabezpieczony na działanie czynników związanych z trudnym środowiskiem eksploatacji (obornik, wilgoć) i przy zalecanej częstości smarowania elementów ruchomych, pozwala na płynną, niezawodną eksploatację. 

Ponadto, urządzenie jest wyposażone w zabezpieczenia przed skutkami wypadków losowych takich jak powalenie się zwierzyny, nagły wzrost obciążeń mechanizmu oraz innych.  

Charakterystyka techniczno – eksploatacyjna:

  1. Długość robocza (kanału gnojno-spacerowego): do 100 m 
  2. Szerokość części zgarniającej: od 1,2m do 4 m
  3. Napęd: mechaniczny (przekładnia, motoreduktor)
  4. Moc zasilania: do 3 kW – dobór mocy jest uwarunkowany wieloma czynnikami i dobierany jest w zależności od przyjętej konfiguracji urządzenia
  5. Prękość zgarniania - 0,05 m/s. Dobrana dla zachowania bezpieczeństwa i dobrostanu zwierzyny. 
  6. Sterownik urządzenia: do 200 ustawień programatora - możliwość dostosowania częstotliwości zgarniania oraz ilości cykli roboczych w zależności od aktualnego zapotrzebowania
  7. Tryby pracy: manualny, automatyczny
  8. Zasilanie 380 VAC 
  9. Obsługa: 1 osoba;
UWAGA!!! Wyrób jest przedmiotem zgłoszenia do Urzędu Patentowego RP jako wzór użytkowy W124969 i jest chroniony.

Jak działa automatyczny usuwacz obornika? Film promocyjny

Automatyczny usuwacz obornika w nowej oborze - prezentacja | P.W. Agrounima Krotoszyn

System automatycznego usuwania obornika - dwa zgarniacze współpracujące