BLOG

W jaki sposób odbywa się przewietrzanie ziarna zbóż?

Produkcja zboża wiąże się z koniecznością przechowywania ziarna. Zajmują się tym wyspecjalizowane podmioty handlujące zbożem lub prowadzące jego przetwórstwo. Na takie wyjście decyduje się również wielu rolników, ponieważ daje to możliwość uzyskania korzystniejszych cen niż tuż po zakończonych żniwach. Taka opcja oznacza jednak też konieczność właściwego zadbania o stan magazynowanych produktów. Jedną z podstawowych czynności będzie okresowe przewietrzanie ziarna zbóż. Przekonajmy się, dlaczego ma ono tak duże znaczenie i sprawdźmy, jakie urządzenia okażą się konieczne do jego wykonania.

Dlaczego przewietrzanie zboża jest niezbędne?

Jednym z większych problemów związanych z przechowywaniem ziarna jest utrzymanie go we właściwym stanie i uchronienie przed inwazją szkodników oraz rozwojem patogenów, w tym przed pojawieniem się pleśni. Atak grzybów jest możliwy wówczas, gdy wilgotność ziarna odbiega od optymalnego poziomu. Sprzyjać będzie mu również podwyższona temperatura, która jednocześnie może prowadzić do przedwczesnego kiełkowania. Problemy z chłodzeniem oraz usuwaniem kondensującej się pary wodnej, a także pojawiającej się w wyniku procesu „oddychania” ziarna można rozwiązać, korzystając z urządzeń do przewietrzania.

Budowa i praca mobilnego osuszacza do ziarna

Sprzętem niezbędnym w niemal każdym magazynie zbożowym okaże się osuszacz do ziarna. Pozwala on na nawiewanie znacznej ilości powietrza na sporą głębokość, co sprawia, że jego strumień ma możliwość odebrania nagromadzonej wilgoci i usunięcia jej przez przestrzenie między ziarnami. Wydajny wentylator napędzany silnikiem elektrycznym o wysokiej mocy gwarantuje odpowiedni poziom przepływu, a właściwie wyprofilowana dysza ze spiralną wstęgą ułatwi ustawienie urządzenia w pożądanej pozycji roboczej.

Wróć do bloga