BLOG

Sprzęt mechaniczny do usuwania obornika

Niezależnie, czy prowadzimy hodowlę ściółkową czy bezściółkową, usuwanie odchodów jest jedną z czasochłonnych prac gospodarskich. Efektywnym rozwiązaniem jest wdrożenie rozwiązań, które pozwolą na zmechanizowanie i przyspieszenie procesu. Poznaj sprzęt mechaniczny, który będzie w tym pomocny.

Szufle mechaniczne

Szufle mechaniczne znajdują zastosowanie w oborach uwięziowych z pojedynczym rzędem boksów. Cała instalacja składa się ze stacji napędowej, napinacza liny, masztu, stalowej liny, wyłącznika z ogranicznikiem oraz szufli zagarniającej obornik w kanale gnojowym. Jednostka napędowa może być zamontowana nie tylko na ścianie, ale i na stropie lub być do niego podwieszona. Aby instalacja pracowała wydajnie, trzeba dbać o napięcie liny, by szufla zwisała jak najniżej nad płytą gnojową.

Przenośniki zgarniakowe

Przenośnik zgarniakowy zainstalować można w oborach uwięziowych z legowiskami na płytkiej ściółce z dwoma lub czterema rzędami boksów. Urządzenie pracuje w ruchu ciągłym. Składa się z: zespołu napędowego, zgarniaków kątowych, pochyłej wyrzutni i skrobaka czyszczącego. Obornik przesuwany jest przy użyciu zgarniaków połączonych z łańcuchem. Stosować można także zgarniacze do obór płytkich wolnostanowiskowych, które przesuwają kanałem roboczym obornik wraz ze ściółką.

Ładowacz czołowy

Ładowacz czołowy jest sprzętem do usuwania obornika, który nadbudowuje się na ciągniku. Nadaje się do użycia w płytkich pomieszczeniach dla bydła mlecznego. Zagarnięty przez niego obornik należy załadować na przyczepę. Korytarz gnojowy powinien mieć co najmniej 1,8 metra szerokości, aby można zastosować takie rozwiązanie. Wadą ładowacza czołowego jest generowany hałas, utrata ciepła i wahania temperatury w oborze i zanieczyszczanie powietrza w oborze spalinami.

Wróć do bloga