BLOG

Kiedy należy dosuszać ziarno?

Suszenie jest zabiegiem poprawiającym jakość zboża. Poziom wilgotności ziarna uzależniony jest od różnych czynników biologicznych oraz atmosferycznych. Jeśli zależy nam na zapewnieniu bezpiecznego składowania, to koniecznie należy doprowadzić poziom wilgotności do odpowiedniego poziomu. Parametry, jakie są wymagane to wilgotność poniżej 14,5 % oraz temperatura 20 stopni.

Dosuszanie ziarna

Jeżeli wilgotność ziarna przekracza bezpieczny poziom, to konieczne jest jego dosuszenie. W sytuacji, gdy masa zbożowa ma być przechowywana i magazynowana przez dłuższy czas, to zaleca się, aby obniżyć poziom jej wilgotności do poziomu poniżej 14%. Dzięki chłodzeniu i suszeniu ziarna można je przechowywać długoterminowo. W procesach takich wykorzystuje się specjalne urządzenia dla rolnictwa. Suszenie może być niskotemperaturowe, jak i wysokotemperaturowe. Zarówno jedna jak i druga metoda ma swoje wady i zalety. Niska temperatura pozwala na skuteczne suszenie ziarna, którego wilgotność nie przekracza 24%. Powyżej tej wartości koniecznie jest już zastosowanie wysokotemperaturowego.

Proces suszenia ziarna jest więc ściśle zależny od zastosowanej metody oraz urządzeń. Ma on silny wpływ na poziom jego trwałości i możliwość dłuższego przechowywania. W związku z tym jest to rozwiązanie powszechnie stosowane w rolnictwie na skalę przemysłową. Jednak również jeśli zbiory są jedynie na nasze potrzeby, tylko na dłuższy czas, to warto zdecydować się na dosuszanie.

Kiedy dosuszamy ziarno?

Powinno ono osiągnąć odpowiedni poziom wilgotności przed przeniesieniem do miejsca składowania. W związku z tym przygotowujemy wieloetapowy proces, który pozwala na właściwe przygotowanie ziarna do dłuższego składowania w przygotowanym do tego celu miejscu. Dosuszanie musi odbywać się bezpośrednio po zbiorach, tak aby nie dopuścić do gnicia i zepsucia się wszystkiego. Z pewnością ta stosunkowo prosta technologia pozwala nam na lepsze wykorzystanie zgromadzonych w czasie upraw zasobów ziarna, a tym samym niemarnowanie go.

Wróć do bloga