BLOG

Usuwanie obornika w oborach stanowiskowych i chlewniach - mini-poradnik

Obornik w oborze lub chlewni można usuwać na dwa podstawowe sposoby. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest mechaniczna. Wykorzystuje się w niej specjalne urządzenia, które mają za zadanie zgarniać i usuwać zalegający obornik. Zaleganie obornika oznacza zmniejszoną przestrzeń użytkową i utrudnione poruszanie się po pomieszczeniu. Dla zwierząt hodowlanych ciągłe przebywanie w zanieczyszczonym miejscu jest bardzo niekomfortowe, a nawet stresujące. Te czynniki mogą przekładać się na zaburzenia w rozwoju.

Usuwacze są przeznaczone dla obór, które wyróżniają się podłużnym układem stanowisk dla zwierząt. Najważniejszym elementem systemu jest tor jezdny pod sufitem, po którym porusza się wózek. Do niego zamontowane są widły, przesuwające się po kanale gnojowym. Obornik końcowo jest wyrzucany na pryzmę powstałą po kanale wyrzutowym. Mechaniczne usuwacze obornikanapędzane silnikiem elektrycznym i może obsługiwać je jedna osoba.

Innym, bardziej nowoczesnym rozwiązaniem są systemy automatyczne. Ich zadaniem jest transport obornika z obory lub chlewni do miejsca składowania, gdzie materiał będzie poddany dalszej obróbce. Tego typu usuwacz składa się z listwy zgarniającej, napędowej, stacji napędowej oraz systemu sterowania. System jest napędzany mechanicznie i również może obsługiwać go jedna osoba.

Dlaczego regularne usuwanie obornika jest tak ważne?

Zalegający obornik, którego najwięcej produkują krowy i maciory z prosiętami są siedliskiem ogromnej liczby wirusów, bakterii chorobotwórczych i pasożytów. Ich rozprzestrzenianie się może w krótkim czasie przerodzić się w rozwój groźnych dla zwierząt schorzeń. Drobnoustroje chorobotwórcze mogą przeżyć w oborniku nawet pół roku lub dłużej. W tym czasie przekazują sobie oporność na stosowane przez rolników antybiotyki, więc wszelkie schorzenia mogą być bardzo trudne do wyleczenia. Obornik zwierzęcy jest cennym źródłem azotu, fosforu oraz potasu. Pierwiastki te są powszechnie wykorzystywane do produkcji nawozów dla roślin – obornik jest więc ich naturalnym bogactwem po odpowiedniej obróbce higienicznej.

Wróć do bloga