BLOG

Doraźna pomoc przy suszeniu ziarna zbóż

Ziarno zbóż powinno być odpowiednio przechowywane. Magazynuje się tylko ziarno zdrowe, suche i czyste i wolne od szkodników zbożowo-mącznych. Ważna jest jego wilgotność i temperatura, ponieważ jeśli jest niewłaściwa, przyspiesza szkodliwe procesy biochemiczne. Wilgoć i ciepło wpływa rozwojowi wirusów, bakterii i grzybów. Jeśli warstwy ziarna są nawilżone, uaktywnia się np. pleśń. Jeśli nie zauważymy w porę, może dojść do psucia oraz obniżenia jakości ziarna.

Zalecane jest stosowanie zabiegów takich jak: czyszczenie, suszenie, konserwacja przez zastosowanie wentylacji, zakiszanie. Jak i dodawanie konserwujących środków chemicznych. Przechowując ziarna zbóż, trzeba przestrzegać podstawowych zasad, żeby nie być stratnym. Właściwe przechowywanie plonów zbóż pozwala zniwelować straty. Jeśli jest niekorzystna, deszczowa pogoda w czasie zbiorów, ziarno jest narażone na wilgotność i zaczyna butwieć, porastać lub grzybieć, podczas składowania. Zminimalizować straty w ziarnie podczas magazynowania, może jego oczyszczanie. Zbiór i wymłócenie oczyszcza ziarno, ale pomimo tego nadal może zawierać np. plewy i łuski; nasiona chwastów, piasek i grudki gleby oraz kamyczki. Trzeba więc ocenić pozostałość zanieczyszczeń i zastosować doczyszczenie, ponieważ zanieczyszczenia zawilgacają i zwiększają straty. Ziarno zbóż można doczyścić w specjalnych, czyszczalniach.

Doraźna, miejscowa pomoc w suszeniu ziarna zbóż

Oferowany przez Agrounimę punktowy osuszacz ziarna zbóż służy do dosuszania ziarna zbóż. Urządzenie jest bardzo proste i poręczne w obsłudze. Sprzęt musi być umiejscowiony w usypisku ziarna, zboża lub też innej rośliny uprawnej. Następnie podłączamy punktowy osuszacz ziarna do stałego źródła zasilenia (w zależności od potrzeb – 230 V lub 400 V). W momencie rozpoczęcia pracy przez silnik rozpoczyna się proces tłoczenia powietrza przez specjalną rurę. Z niej przedostaje się do zgromadzonego z każdej strony ziarna – w taki oto sposób powoduje aktywne dosuszanie ziarna przez przewietrzanie ziarna zbóż lub roślin innego typu.

Dosuszanie ziarna i obniżenie wilgotności ziarna

Minimalizacja strat w ziarnie podczas magazynowania wymaga również dosuszania. Kiedy w czasie żniw wystąpią opady, dochodzi do nadmiernego zawilgocenia plonów. Ziarno długo wysycha i dlatego trzeba często mierzyć wilgotność specjalnym urządzeniem. W magazynie, gdzie przechowywane jest ziarno, wilgotność nasion przez minimum 6 miesięcy nie powinna przekroczyć 14%, a przy dłuższym przechowywaniu, nawet 13%. Wilgotne ziarno zbóż musimy dosuszyć w suszarni. Gatunki zbóż muszą być inaczej suszone: na wysoką temperaturą wrażliwe ziarna jęczmienia browarnego, owsa, najmniej pszenica i mieszanka zbożowa. Co ważne, wilgotność do 12% również nie jest wskazana, gdyż uszkadza ziarno konsumpcyjne, materiał siewny i jęczmień browarny.

Osuszacze ziarna pozwalają na obniżenie wilgoci ziarna z około 18% do aż 11%. Bardzo istotna jest odpowiednia budowa urządzenia. Modele punktowego osuszacza powietrza firmy Agrounima składają się z: silnika, wentylatora, odpowiedniej obudowy oraz specjalnej perforowanej rury (przez nią wtłaczane jest powietrze) wyposażonej we wstęgę ślimaka i określony stożek napowietrzający. Łączenie obudowy wentylatora z rurą zapewnia pierścień zaciskowy. Zalety stosowania punktowego osuszacza ziarna zbóż to:

  1. Mobilność – poręczna konstrukcja pozwala na użytkowanie urządzenia w pryzmach, przyczepach, magazynach ziarna – wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba doraźnego, miejscowego osuszenia, przewietrzenia zbóż, traw, siewów.

  2. Skuteczność – urządzenie pozwala zarówno na zmniejszenie temperatury ziarna jak też na zmniejszenie jego wilgotności aż do 11%. Urządzenie zostało pod tym kątem przebadane przez Państwowy Instytut Maszyn Rolniczych.

  3. Bezpieczeństwo – urządzenie jest bezpieczne i proste w użytkowaniu oraz posiada certyfikat CE.

Urządzenie może być dostosowane do naszych potrzeb pod względem: długości części roboczej, wielkości perforacji otworów wentylacyjnych oraz rodzaju podłączenia do sieci (przyłącze jedno- lub trójfazowe).

Wróć do bloga